Достапни линкови

Подгорица: Од утрово отворени избирачките места во Црна Гора


Во Црна Гора од изутрината се отворени избирачките места на кои граганите бираат нов претседател на државата. Над 490 илајди ибирачи се изјаснуваат за тоа дали на таа должонст во наредниот петогодишен период ке биде сегашниот претседател Филип Вујановиќ кој според истржуавњата на јавното милење е фаворит, или некој од тројцата опозициски кандидати Небојша Медојевиќ ,Андрија Мандиќ и Срган Милиќ. За црногорците ова се први претседателски избори по раздвојувањето од Србија пред две години.
XS
SM
MD
LG