Достапни линкови

Букурешт: Средба меѓу лидерите на НАТО и рускиот претседател Путин


Во рамките на самитот НАТО – Русија денеска во Букурешт започна средбата меѓу рускиот претседател Владимир Путин и лидерите на НАТО. Генералниот секретар Јап де Хооп Схефер на отворањето на средбата изјави дека меѓу двете страни има несогласувања но и многу заеднички интереси. Според неименуван портпарол на НАТО во Букурешт, Русија ке потпише договор со кој на НАТО ќе му се дозволи транспорт на невоени материјали низ руска територија за трупите на алијансата во Авганистан.
XS
SM
MD
LG