Достапни линкови

Загреб: Американскиот претседател Џорџ Буш ја почнува посетата на Хрватска


Американскиот претседател Џорџ Буш денеска ја почнува својата официлајна посета на Хрватска. Според агенциите тој вечер ке се сретне со неговиот хрватски колега Стипе Месик. За утре е најавена средба и со премиерот Иво Санадер а се очекува Буш да одржи и говор на марковиот плоштад во загреб. Од македонкиот државен врв потврдија дека на средба со Буш во Загреб ке отпатуваат и Црвенковски и Груевски. По повод доагањето на Буш неколку хрватски невладини организации кои ја обвинуваат американската админстрација за кршењето на човековите права, потикнувањето на војни и интензивирање на климатските промени организираат протести.
XS
SM
MD
LG