Достапни линкови

Анкара: Поранешниот турски премиер Ербакан во куќен притвор поради финансиски скандал


Поранешниот турски премиер Неџмедин Ербакан е осуден на 11 месеци кукен притвор поради измама поврзана со партиски финансисики скандла.Ербакан беше обвинтет во 2000 година но неговиот притвор се одолжи поради здравтствени причини. Ербакан ја предводеше сега непостоечка конзеративна исламистичко партија за протестите од која произлезе актуелната владеачката партија за првда и развој. Беше на чело на државата од 1996 до 1997 година.
XS
SM
MD
LG