Достапни линкови

Букурешт: Рускиот претседател Путин ќе се сретне со лидерите на НАТО


Рускиот претседател Владимир Путин кој вчера пристигна во Букурешт денеска ке се сретне со лидерите на земјите членки на НАТО Алијанста. На последниот ден од самитот Путин ке присутвива на сесијата НАТО-Русија која доага откака алијансата им вети на Украина и на Грузија можна иднина во незјините рамки но не ги стави двете земји на брз пат за членство.Како одговор на потегот на НАТО Путин преку писмо го подржа грузиските сепаратисчки региони Абхазија и Јужна Осетија. Москва се противи на проширувањето на НАТО и на овој регион. Инаку денешните разговори на Русија и Алијансата се очекува да се фокусираат и на мисијата на нато во Авганистан и америкаснкиот план за поставување на ракетен штит во Чешка и Полска.
XS
SM
MD
LG