Достапни линкови

Букурешт: НАТО не постигна консензус за упатување покана за Македонија


НАТО лидерите на постигнаа консензус за упатување покана за Македонија на Самитот во Букурешт, потврдија неименувани претставници на Алијансата пред прес-конференцијата на генералниот секретар Јаап де Хоп Шефер на која треба да ги објави заклучоците од состанокот на Северноатлантскиот совет. Летонскиот претседател Валдис Затлерс изјави дека челниците на Алијансата се согласиле Македонија да се вклучи во НАТО штом ќе го реши проблемот за името со Грција.
XS
SM
MD
LG