Достапни линкови

Никозија: Улицата „Лидра“ симболот за поделеноста на Кипар отворена за поминување


Улица „Лидра“,во центарот на Никозија денеска за прв пат по четириесет и четири години беше отворена за поминување. Отворањето на улицата, која е симбол за поделеноста на островот, се толкува како чекор напред во заложбите за обединување на островот.
Кипарскиот претседател Димитрис Христофиас и лидерот на кипарските Турци Мехмед Али Талат пред десетина дена се договорија да ги обноват мировните преговори за повторно обединување на островот.
XS
SM
MD
LG