Достапни линкови

Киев: Посета на Џорџ Буш на Украина


Американскиот Претседател Џорџ Буш денеска на официјалните средби во Киев изрази подршка на украинското приклучување кон НАТО. Тој ова го изјави на зедничка прес конференција со украинскиот претседател Викотор Јушченко. Според истражувањата, мнозинството во Украина е против членството во НАТО. Москва исто така се противи на плановите за ширење на НАТО кон Украина и Грузија. Буш и Јушченко утре ќе учествуваат на самитот на НАТО на кој ќе се дебатира за Акциониот План за членство кој треба да им биде понуден на Украина и Грузија.
XS
SM
MD
LG