Достапни линкови

Зимбабве: Почна објавувањето на првичните резултати од претседателските избори


Изборната комисија на Зимбаве го започна објавувањето на првичните резултати од изборите во кои претседателот Роберт Мугабе се бори да остане на функцијата и по дваесет осум години на власт. На саботните избори граѓаните гласаа на параламентарни, претседателски и локални избори. Резултатите покажуваат голема разлика меѓу партијата на Мугабе и опозицијата.
XS
SM
MD
LG