Достапни линкови

Скопје: Средба Црвенковски-Груевски за името


Последниот предлог за името на медијаторот Метју Нимиц во спорот меѓу Македонија и Грција, ќе биде тема на вечерашната средба на претседателот Бранко Црвенковски и премиерот Никола Груевски.
Според најавите, средбата ќе започне во 20,00 часот во Кабинетот на Црвенковски Владиниот портпарол Ивица Боцевски најави дека е можно да има измени околу терминот на одржување на средбата..Нимиц по последните македонско – грчки преговори што минатата седмица се одржаа во седиштето на Обединетите нации во Њујорк не го обелодени новиот предлог, но медиумите, повикувајки се на дипломатски извори објавија дека станува збор за името „Република Македонија (Скопје)
XS
SM
MD
LG