Достапни линкови

Атина: Грција не прифаќа предлог во вид на ултиматум, вели Дора Бакојани


Министерка за надворешни работи на Грција Дора Бакојани во врска со спорот за името со Македонија изјави дека притисокот на времето нема да ја натера Грција да прифати предлог во вид на ултиматум.Таа во интервју за грчкиот весник „Етнос“ наведува дека „Атина не води надворешна политика со рокови, наложени од други“.Ние сме среде преговори кои што имаат неспорни 'станици'. Една таква 'станица' во тие преговори е средбата во Букурешт“, посочила Бакојани
XS
SM
MD
LG