Достапни линкови

Багдад: Разговори за примирје меѓу проврзаниците на Ал Садр и ирачките власти


Претствниците на Моктада Ал Садр и иарчките официјлни претствници почнале разговори за запирање на борбите јавија агенциите . Во мегувреме во Багдад и Басра на сила е полициски час на неодредено време. До ова дојде откако шиитскиот клерик Моктада Ал Садр им нареди на неговите следбеници да не го положат оружјето. Во средата ирачкиот премиер Нури Ал Малики ги повика следбениците на Ал Садар да се предадат до петок и со тоа да се стави крај на судирите помегу шиитските милитанти и ирачките безбеднсони сили кои ескалираа во вторникот во Басра.
XS
SM
MD
LG