Достапни линкови

Сирија: Самит на арапските земји


Во главниот град на Сирија Дамаск се одржува дводнениот арапски самит на кој девет претставници на држави од Арабската лига која има 22члена, не присуствуваат . Коментаторите велат дека тоа е во знак на протест на сириската тврда линија во врска со Либан и израелско палестинскиот конфликикт. Отвоарјки го самитот сирискиот претсеадтел Башир Ал Асад отфри дека има влијане врз политиакат на Либан каде прозападно ориентиранта влада и про сирискаат опозиција не успеаја да се договорат околу изборот на следниот претсеадтел на изборите во таа земја.
XS
SM
MD
LG