Достапни линкови

Басра: Најмалку 40 загинати во судири на ирачките безбедносни сили и шиитската милиција


Најмалку 40 лица загинале, а 200 се ранети во судирите во Басра меѓу ирачките сили за безбедност и шиитската милиција лојална на радикалниот клерик Муктада ал Садр. Илјадиници ирачки трупи се распоредени во градот со цел да ја превземат контролата. Истовремено, се јавува дека и во Багдад, во реонот наречен Садр сити, американските и ирачките сили се судриле со подржувачите на Муктада ал Садр при што загинале 15, а биле ранети 100 лица во изминативе два дена.
XS
SM
MD
LG