Достапни линкови

Ватикан: Католиците го празнуцаат Велигден


Католиците ширум светот денеска го празнуваат најголемиот христијански празник-Велигден.Велигденската служба започна утрово во базиликата Свети Петар во Рим. На службата во базиликата присуствуваат 30 кардинали, италијански политичари и странски дипломати. Истиот празник православните верници оваа година ќе го прослават на 27 април,
XS
SM
MD
LG