Достапни линкови

Багдад: Американските војници убиле шестмина сунитски борци


Американските војници убиле шестмина сунитски борци кога американскиот хеликоптер отворил оган врз два контролни пункта на припдниците на суниската група, фомирана со американска подршка, во блзиниа ан Самара, на 100 километри од Багдад. Војската на САД соопшти дека отворила оган по дополнителните сомнителни терористички активности во тој регион. Агенциите претходно јавија за екползоја во Зелена зона во Багадад но засега без информации за штети додека во самоубиствен бомбашки напад во Мосул загинале 10 ирачки војници а биле повредени 50 други.
XS
SM
MD
LG