Достапни линкови

Скопје: Прецизни инструкции за преговарачот Димитров пред средбата во Њујорк


Преговарачот во спорот со името Никола Димитров доби прецизни инструкции од државниот врв за преговорите што во вторник треба да се одржат во Њујорк. По синокешната средба одржана во Кабинетот на претседателот Црвенковски, Димитров изјави дека македонските позиции се јасни, со силни и издржани аргументи, а дека тој на средбата во Њујорк оди со прецизни инструкции..До консулатциите со претседателот Бранко Црвенковски, премиерот Никола Груевски и со шефот на дипломатијата Антонио Милошоски доаѓа по средбата во Брисел, на која учествуваа министрите за надворешни работи на Република Македонија и Република Грција и високите претставници на САД и новата рунда македонско-грчки преговори за името се закажани за вторник во Њујок.
XS
SM
MD
LG