Достапни линкови

Ерусалим: Посета на американскиот потпретседател Дик Чејни на Израел и палестинските територии


Американскиот пот претседател Дик Чејни денеска ќе ги посети Израел и Палестинските територии. На Западниот Брег, тој ќе се состане со палестинскиот Претседател Махмуд Аабаз и Премиерот Салам Фајад. Вчера Чејни во Ријад, разговараше со саудискиот Крал Абдула за стабилизирање на цената на нафтата која на светскиот пазар достигна рекордни вредности. Двете страни имале слични гледишта. Саудиска Арабија досега ги одбиваше американските барања за поголемо производтсво на нафта.
XS
SM
MD
LG