Достапни линкови

Пекинг: Кина го засилува военото присуство на Тибет и соседните региони


Кина го засилува военото присуство на Тибет и во соседните региони во обид да го запре бранот антивладини протести. Агенциите јавуваат дека долги колони воени возила се движат кон Тибет. До овој потег доаѓа откако Кина за прв пат призна дека полицијата стрелала во тибетантските демонстранти во минатата сабота. Притоа, според невладини извори, загинале над сто луѓе.
XS
SM
MD
LG