Достапни линкови

Москва: Рускиот парламент треба да гласа за резолуција со мерки против членството на Грузија во НАТО


Рускиот парламент денеска се очекува да гласа за резолуција со која се повикува Кремљ да ја разгледа можноста за признавање на двете грузиски сепаратистички области - Јужна Осетија и Абхазија, доколку Грузија влезе во НАТО. Се смета дека заканата за признавање на двете грузиски области од страна на Русија е начин преку кои би се спречила Алијансата и официјално да го трасира патот на Грузија кон вклучување во НАТО на самитот што во април ќе се одржи во Букурешт.
XS
SM
MD
LG