Достапни линкови

Кабул: Американскиот потпретседател Дик Чејни во посета на Авганистан


Американскиот потпретседател Дик Чејни пристигна во Кабул на разговори со Претседателот Хамид Карзаи. Посетата е согласно барањето на Претседателот Џорџ Буш пред престојниот самит на НАТО во Романија. Вашингтон бара од партнерите во НАТО да испратат повеќе трупи и опрема во Авганистан посебно на југот поради зголемената закана од талибанците и Ал Каеда.
XS
SM
MD
LG