Достапни линкови

Пекинг: Антивладините протести се прошириле во провинциите Сичуан и Ганшу


Кинеските медиуми јавија дека анти - владините протести се прошириле од Тибет во соседните провинции Сичуан и Ганшу каде живееат тибетанци. Тие ги нападнале владините канцеларии и дуќани. Духовниот лидер на Тибет во егзил Далај Лама го отфрли обвинувањата на Пекинг дека стои зад немирите и повика на смирување на насилствата. Далај Лама изрази готовност за разговори со Пекинг.
XS
SM
MD
LG