Достапни линкови

Вашингтон: Техеран нема потреба од процесот на збогатување ураниум, рече Џорџ Буш


Американскиот Претседател Џорџ Буш во интервју за Радио Фарда изјави дека Иран има право на цивилна нуклеарна енергија, но дека нема потреба Техеран да го врши процесот на збогатување на ураниумот. За Буш прифатливо е снабдувањето со збогатен ураниум да да доаѓа од трети земји, како Русија. Запад стравува дека Иран би можел да развие нуклеарно оружје.
XS
SM
MD
LG