Достапни линкови

Багдад: Одбележување на петта годишнина од американската воена инвазија врз Ирак


Денеска во Ирак се одбележа 5 тата годишница од стартот на американската инвазија во која падна режимот на Садам Хусеин. Ирачкиот Претседател Џалал Талабани изјави дека со тоа заврши ерата на тиранија и тортурa но предупреди дека земјата се соочува со насилство, тероризам и корупција. Американскиот Претседател Буш пак изјави дека војната беше исправна одлука и стратегиска победа против тероризмот. Во анти воените протести во неколку американски градови уапсени се околу 200 лица.
XS
SM
MD
LG