Достапни линкови

Тибет: Кинескиот премиер Вен Џибао го обвини Далај Лама за нередите на Тибет


Кинескиот премиер Вен Џибао денеска изјави дека зад нередите на Тибет стои Далај Лама и оти неговите тврдења дека на Тибет се спроведува културен геноцид, се лага. Портпарол на Далај Лама ги отфрли обвинувањата од Пекинг дека тие ги организирале протетите и насилствата. Далај Лама, пак, изјави дека ќе се повлече од функцијата политички лидер на Тибет, доколку таму ситуацијата излезе од контрола.
XS
SM
MD
LG