Достапни линкови

Москва: Средба на Кондолиза Рајс и Роберт Гејтс со нивните руски колеги


Американскиот државен секретар Кондолиза Рајс и секретарот за одбрана Роберт Гејтс денеска во Москва ке се сретнат со нивните руски колеги.Како што јавуваат агенциите главни теми на разговорт ке бидат американскиот анти-ракетниот штит, борбата против тероризмот и неширењето на нуклеарното оружје. Москва е против поставувањето на штитот во Чешка и Полска тврдејки дека тоа е закана за руската безбедност. Ставот на официјален Вашингтон е дека системот ке биде заштита од можни ракетни напади од земји како Иран.
XS
SM
MD
LG