Достапни линкови

Њујорк: Ерменските сили веднаш да се повлечат од Нагорно Карабах, бараат ОН


Генералното собрание на Обединетите нации донесе резолуција со која се бара ерменските сили веднаш да се повлечат од спорниот регион Нагорно Карабах во Азербејџан. Против оваа необврзувачка резолуција беа само седум земји меѓу нив, Русија, Соединетите Држави и Франција. Нагорно Карабах е под контрола на ерменските сили по шестгодишниот конфликт што избувна по распаѓањето на Советскиот Сојуз.
XS
SM
MD
LG