Достапни линкови

Техеран: Во Иран денеска се одржуваат парламентарни избори


Во Иран денеска се одржуваат парламентарни избори. Главната борба за 290 те места во Парламентот се води меѓу две конзервативни партии и една реформистичка група. Реформистите меѓутоа се во игра само за третина од Парлементот бидејки на многу нивни кандидати им е забрането да учествуваат на изборите. Според аналитичарите, овие избори ке бидат знак за падот на популарноста на Претседателот Махмуд Ахмадинеџат, бидејки се смета дека многу иранци се лути на растечката инфлација и невработеноста.
XS
SM
MD
LG