Достапни линкови

Вашингтон: Барак обама победи во Вајоминг


Претендентот на демократите за претседателските избори во САД Барак Обама победи на вчерашните избори во Вајоминг, со што ја зголми предноста во однос на неговата ривалка Хилари Клинтон. Таа во вторникот по 11 континуирани победи на Обама доби најмногу гласови во Тексас, Ајова и Род Ајланд. Републиканците одучија за својот кандиадт. На изборите во ноември ривал на кандидатот на Демократската партија ке му биде сенаторот од Аризона Џин Мекејн.
XS
SM
MD
LG