Достапни линкови

Херат: Протести против објавувањето карикатури со пророкот Мухамед


Неколку илјади луѓе во авганистанскиот град Херат демонстрираат против повоторното објавување на карикатури со пророкот Мухамед во данските весници, акко и против прикажувањето на филмот во Холандија, кој ги повредува чувствата на муслиманите. Демонстрантите бараат од владата во Кабул да ги протера од земјата данските и холандските војници, кои се дел од мировните сили на НАТО. Неделава беа одржани слични демонстрации и во други градови во Авганистан.
XS
SM
MD
LG