Достапни линкови

Вашингтон: САД и Ирак почнуваат преговори за долгорочно партнерство


Соединетите Држави и Ирак денеска почнуваат преговори за долгорочно партнерство и за дефинирање на легалната основа за присуството на американските сили во таа земја. Американскиот преговарачки тим го предводи амбасадорот во Ирак, Рајан Крокер. Според Пентагон, во Ирак моментално се наоѓаат околу 160 илјади американски војници.
XS
SM
MD
LG