Достапни линкови

Белград: Нема доверба меѓу досегашните коалициони партнери, изјави српскиот премиер Коштуница


Српскиот премиер Воислав Коштуница изјави денеска дека повеќе нема доверба во досегашните колициски партнери, Демократската партија и Г- седумнаесет во однос на тоа дека искрено се борат за зачувување на Косово. Владата на Србија е во голема криза, бидејќи немаше подготвеност да донесеме одлука дека заеднички цврсто ќе инсистираме Србија само како единствена држава со Косово да може да стане членка на Европската унија, изјавил Коштуница додавајќи дека во наредните неколу денови парламентарните партии мора да се договорат за начинот на решавање на оваа криза.
XS
SM
MD
LG