Достапни линкови

Солун: Вчера се одржаа протести за името


Во Солун синока се одржаа два одделни протести против употребата на зборот Македонија во уставното име. Еден од протестите се одржа пред споменикот на Александар Велики на централниот плоштад во Солун во организација на малата крајнодесничарска партија Лаос. Друг собир се одржа во исто време на стадионот во градот на иницијатива на солунскиот митрополит Антимос. Според агенциите на притесите имало околу 10 илјади луге.
XS
SM
MD
LG