Достапни линкови

Москва: Газпром се заканува со натамошно намлување на испораката на гас за Украина


Државната руска компанија Газпром побара од украинските лидери брзо да го решат проблемот со долгот од 600 милиони долари заканувајки се со натамошно кратење на испораката на гас. Украинската влада пак се закани дека ке ја прекине испораката на рускиот гас за Европа која се одвива преку Украина. Слична ситуација во 2005 доведе до редуцирана испорака на гориво за Европа во траење од два дена.
XS
SM
MD
LG