Достапни линкови

Белград: СПЦ со барање до свештениците и монасите да ги прекинат контактите со Приштина


Владиката рашко – призренски на Српската Православна Црква, Артемие денеска им нареди на свештениците и на монасите на епархијата да ги прекинат сите контакти со претставниците на властите во Приштина, на мисијата на Европската Унија, како и со претставници на земјите кои ја признаа независноста на Косово. Во наредбата на Артемие се вели дека непочитувањето на ваквата одлука, ќе биде строго санкционирано.
XS
SM
MD
LG