Достапни линкови

Москва: Денеска во Русија се оддржуваат претседателски избори


Русите избираат претседател речиси сигирни дека ке победи потрпретседателот на владата Дмитри Медведев, чија кандидатура ја подржа досегашниот претседзтел Владимир Путин.Останатите кандиадти се лидерот на комунистите Геандиј Зјуганов,лидерот на ултранацинлистичката Либерално демократска партија Владимир жириновски и лидерот на вонпарламентарната Демократска Партија Андреј Богданов. Се очекува излзеност на 67 до 72 насто од избирачите, а според анкеите Медведев да добие 70 отсто од гласовите и да победу во првиот круг . Поголемиот дел од запдните набљудувачи ги бојкотираат изборите откако руската Централна изборна комсиија го ограниичи бројот на странски набљудувачи.
XS
SM
MD
LG