Достапни линкови

Багдад: Махмуд Ахмадинеџад во посета на Ирак


Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад пристигна во Багдад што се оценува како историска посета на Ирак, прва по воените судири мегу двете земји во 1980 та . Амдинеџад кој се сретнува со ирачкиот претседател Јалал Талабани и премиерот Нури Ал Малики претходни изјави оти очекува неговата посета да ја зајакне ирачката шиитска влада и да придонесе за мир во регионот.
XS
SM
MD
LG