Достапни линкови

Приштина: Србија се обидува да го подели Косово, изјави Питер Фејт


Претставникот на Европската Унија за Косово Питер Фејт ги обвини српските власти дека се обидуваат да ги прекинат врските меѓу Албанците и Србите на Косово. Се прави обид да се прекинат врските помеѓу српската заедница со централната Влада, изјави Фејт на заедничката прес- конференција косовскиот премиер Хашим Тачи. Запрашан дали Србија се обидува да ја подели покраината, Фејт истакна дека смета оти е „многу блиску до тоа“.
XS
SM
MD
LG