Достапни линкови

Анкара: Роберт Гејтс бара од Турција да ја ограничи офанзивата врз курдските бунтовници


Американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс денеска во Анкара побара од турските лидери да ја ограничат офанзивата во северен Ирак против курдските бунтовници на што е можно пократок рок. Турција од своја страна не определи краен рок. Турските воени власти сооптија дека во операциите досега се убиени околу 230 бунтовници на Курдската Работничка Партија.
XS
SM
MD
LG