Достапни линкови

Брисел: Денеска средби на претседателот Црвенковски со Солана и Схефер


Претседателот на РМ Бранко Црвенковски ја продолжува посетата на Брисел, каде што денеска ќе се сретне со високиот претставник на Европската унија за заедничка надворешна и безбедносна политика Хавиер Солана и со генералниот секретар на НАТО Јаап де Хоп Шефер. Вчера Црвенковски разговараше со еврокомесарот за проширување Оли Рен за напредокот на Македонија во нејзиниот процес на пристапување кон Европската унија, како и за состојбите во регионот на Југоисточна Европа. Рен по средбата нагласи дека Македонија има можност до есен да ги исполни приоритетните услови за добивање датум за преговори за членство во ЕУ.
XS
SM
MD
LG