Достапни линкови

Хавана: Раул Кастро нов претседател на Куба


Раул Кастро е новиот претседател на Куба. Тој синоќа на свечена церемонија го наследи неговиот брат Фидел Кастро по гласањето во Кубанскиот парламент. Фидел владееше 50 години со комунистичка Куба. Американскиот државен секретар Кондолиза Рајс побара мирни демократски промени. Европската Унија пак порача дека е готова за конструктивен пиолитички дијалог со Раул Катсро.
XS
SM
MD
LG