Достапни линкови

Вашингтон: САД погодија свој шпионски сателит кој паѓаше, Русија и Кина негодуваат


Пентагон потврди дека со проектил е погоден американскиот шпионски сателит, кој паѓаше на земјата. Проектилот бил истрелан од Пацификот, а сателитот бил погоден на 247 километри над земјата. Русија и Кина изразија загриженост од ваквиот потег на Вашингтон, оценувајки дека тоа е само опкритие за тестирање на ново вселенско оружје.
XS
SM
MD
LG