Достапни линкови

Исламабад: Денеска парламентарни избори во Пакистан


Во Пакистан денеска се одржуваат парламентарни избори. Тие првично беа планирани за минатиот месец, но беа одложени поради атентатот врз поранешната пакистанска премиерка Беназир Буто и политичките насилства што избувнаа во декември лани. Аналитичарите велат дека партијата на убиената Буто би можела да освои мнозинство во парламентот. Изборите ги обезбедуваат над осумдесет илјади војници.
XS
SM
MD
LG