Достапни линкови

Никозија: Кипарските грци денеска избираат претседател


Кипарските грци денеска избираат нов претседател. Според анкетите фаворити се досегашниот претседател Тасос Пападопулос и уште двајца други кандидати. Доколку ниту еден од кандидатите не ги освои потребните 50% од гласовите, на 24 февруари ќе биде оддржан втор круг од гласање. Пред новиот претседател ќе биде предизвикот за продолжување на мировните разговори со кипарските турци за обединување на поделениот остров.
XS
SM
MD
LG