Достапни линкови

Прага: Втор обид на двата дома на чешкиот парламент за избор на претседател


Двата дома на Чешкиот парламент денеска во втор обид да изберат нов претседател на земјата. Во првиот пред една недела на актуелниот претседател Вацлав Клаус му недостигаше еден глас од парламентарците за да добие уште еден мандат. Во трката освен Вацлав Клаус кој е предложен од владејачката партија, е и Јан Швејнар како кандидат на опозиционите социјалдемократи и членот на Европарламентот Јана Бобошикова која е од Комунистичката партија.
XS
SM
MD
LG