Достапни линкови

Москва: Посета на украинскиот претседател Виктор Јушченко


Украинскиот претседател Виктор Јушченко на денешните разговори во Москва со рускиот претседател Владимир Путин, како што јавуваат агенциите, ќе се обиде да го реши спорот околу неплатените долгови за гас поради кои Русија се заканува дека ќе ја прекине испораката на енергенси за Украина. Слично несогласување меѓу двете земји имаше и пред две години што доведе до загрозување на стабилниот дотек на гас до Западна Европа.
XS
SM
MD
LG