Достапни линкови

Багдад: Состојбата во Ирак и натаму кршлива, оценка на Роберт Гејтс


Американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс денеска оцени дека и покрај драстичното намалување на насилствата, ситуацијата во Ирак и натаму е фрагилна. На средбата со американските команданти во Багдад, Гејтс изјави дека ирачкиот народ сега има можност за побезбедна и по просперитетна иднина. Гејтс додаде дека откако во јули ќе се повлечат 30 илјади американски војници од Ирак, треба да се запре со намалувањето на американските трупи во таа земја.
XS
SM
MD
LG