Достапни линкови

Минхен: Русија нема следниот ден да ги признае Абхазија и Осетија како одговор за Косово


Русија нема веднаш да ја признае грузиските провинции Абкхазија и јужна Осетија како одговор на меѓународното признавање на Косово, изјави рускиот заменик премиер Сергеј Иванов на безбедносната конференција во Минхен. Русија нема да ја признае нивната независност ,,ден,, откако ќе биде прогласена косовсата независност. Тој го повтори руското противење на признавањето на Косово.

„Унилатерланото признавање на Косово би претставувало опасен преседан, којшто дефинитивно надвор од меѓународното право и сигурно ќе значи отворање на Пандорината кутија.“
XS
SM
MD
LG