Достапни линкови

Атина: Денеска избор на новиот грчки архиепископ


Седумдесет и осум митрополити со право на глас денеска ќе го избираат новиот архиепископ атински и сегрчки меѓу четворицата кандидати за архиепископскиот трон , при што аналитичарите наведуваат дека своевиден фаворит е митрополитот на Спарта, Евстатиос. Грчкиот весник То вима смета дека новиот архиепископ нема да биде избран во првиот круг , бидејќи ниту еден од кандидатите, нема да добие над 50 насто од вкупно 78 митрополитски гласови.
XS
SM
MD
LG