Достапни линкови

Вашингтон: Првични резултати од гласањето за претседателски кандидати


Републиканецот Џон Меккејн и Демократите Барак Обама и Хилари Клинтон се покажаа како главни победници на гласањето за кандидат за претседателските избори во Соединетите Американски Држави.Според првичните резултати од гласањето во 15 сојузни држави, републиканецот Меккејн победил во 7, додека кај демократите Обама освоил најмногу гласови во 9 држави,а Клинтон во 6. Во повеќе од 20 држави американците гласаа за нивните фаворити од демократската и републиканската партија.
XS
SM
MD
LG